Barbora Venclová
25.11.2024
Na co všechno mají oběti trestných činů právo?
Oběti trestných činů se ocitají v těžké životní situaci. Proto jim zákon přiznává určitá práva, především pak pro případ, že se rozhodnou oznámit policii, co se jim stalo. Ta mají zajistit jejich nutnou ochranu a posílit jejich roli v trestním řízení. Tento článek má za cíl tato práva představit a zasadit je do kontextu domácího a sexualizovaného násilí.
Většina práv náleží všem obětem všech trestných činů. Zároveň ale zákon o obětech trestných činů přiznává některá zvláštní práva jen specifickým skupinám obětí. Ty spojuje buď určitá charakteristika (například věk, zdravotní znevýhodnění) nebo typ trestného činu, který se jim stal. Říká se jim takzvané zvlášť zranitelné oběti. Do této kategorie patří právě i osoby se zkušeností se sexualizovaným a domácím násilím.
Co se již samotných práv týče, už při prvním kontaktu s policií má každá oběť právo vědět, kam se obrátit s žádostí o odbornou pomoc. Právo na odbornou pomoc obsahuje psychologické, sociální a právní poradenství a poskytují ho nestátní neziskové organizace. Na ně se oběť může obrátit před zahájením trestního řízení, v jeho průběhu i po jeho skončení.
Podobně mají všechny oběti právo na informace o svých právech a o průběhu řízení. Tyto informace by orgány měly předat srozumitelně, tak aby se řádně zohlednilo psychické rozpoložení, ve kterém se oběti po činu nachází. Vhodné předání informací může mít vliv nejen na přístup oběti k další potřebné pomoci, ale i na orientaci v řízení a pocit jejich důvěry ve státní instituce.
Dále má každá oběť právo nechat se v trestním řízení zastoupit advokátem či advokátkou v pozici takzvaného zmocněnce či zmocněnkyně. Zvlášť zranitelné oběti mají přitom speciální právo na to, aby pro ně toto zastoupení bylo bezplatné. Z naší zkušenosti je podpora zmocněnce během trestního řízení naprosto zásadní. Trestní řízení je složitý proces a podpora zmocněnce je důležitá, aby se oběť v trestním řízení vyznala a mohla v něm svoje práva plně uplatnit. Zmocněnec může oběť provést celým řízením, které je mnohdy časově i emočně náročné, a v jeho průběhu zajišťovat, aby pro ni řízení bylo co nejšetrnější.
V celém průběhu trestního řízení by se mělo bránit takzvané druhotné újmě, která může vznikat nevhodnou reakcí orgánů, které trestný čin vyšetřují. Právo na ochranu před druhotnou újmou se tak skládá z více dílčích práv, která mají oběti celý proces usnadnit.
Jedním z nich je právo na důvěrníka, který může oběť doprovázet v jednotlivých částech řízení a psychicky ji podpořit. Může ji metaforicky i skutečně u každého úkonu držet za ruku. Za důvěrníka si může oběť zvolit kohokoli (pokud je zletilý a v řízení zároveň nesvědčí). Další práva pak souvisí s osobním kontaktem s orgány, které čin vyšetřují. Jedná se třeba o právo vybrat si pohlaví osoby, která bude oběť vyslýchat, nebo právo na to, aby intimní otázky byly kladeny zvlášť citlivě, a jen pokud je to naprosto nezbytné. Je potřeba zmínit i právo na zabránění osobního setkání s pachatelem, a to především v řízení před soudem. Tato práva jsou obzvlášť důležitá právě pro zvlášť zranitelné oběti, mezi které spadají i oběti znásilnění či domácího násilí. Na jejich přání by policie měla klást zvláštní důraz a vyhovět jim, pokud je to možné.
V neposlední řadě zákon pamatuje na oběti i v souvislosti s odškodněním trestného činu. Za určitých podmínek mají oběti od státu nárok na peněžitou pomoc, která má sloužit k překlenutí akutní situace po trestném činu. Kromě toho může oběť před soudem žádat o náhradu újmy zahrnující například škodu na majetku, náklady léčení, ušlý zisk nebo prožité útrapy a bolest.
Závěrem lze říci, že naše právní úprava, vycházející z práva Evropské unie, poskytuje obětem poměrně široký rámec ochrany a podpory. Je však nezbytné dbát na jejich skutečné dodržování v praxi tak, aby pomoc obětem byla skutečně efektivní.
Zažili jste domácí či sexualizované násilí? Chtěli byste se zorientovat ve svých právních možnostech, především ve svých právech? Jsme tu pro vás. Kontaktujte nás třeba telefonicky na čísle 608 222 277, přes e-mail poradna@profem.cz nebo dalšími způsoby uvedenými na našich stránkách: https://www.profem.cz/cs/kontakty.
Projekt byl podpořen Ministerstvem spravedlnosti České republiky.