Novinky | Profem

POL POINT -  alternativní a bezpečný způsob komunikace s policií najdete už i v PORTu

Barbora Venclová

10.09.2024

POL POINT - alternativní a bezpečný způsob komunikace s policií najdete už i v PORTu

V PORTu nově oběti a přeživší mohou kontaktovat policii prostřednictvím videokonferenčního zařízení POL POINT přímo z našeho klidného zázemí.

POL POINT je technický systém, který umožňuje komunikaci občanů a policie prostřednictvím videokonferenčního zařízení, a nevyžaduje tedy docházení na služebnu ani fyzický kontakt s policistou. Toto zařízení má široké uplatnění v trestním řízení. Především se využívá k oznamování trestných činů, jelikož nabízí alternativní a šetrnější možnost pro ty, kteří by jinak trestnou činnost osobně ohlásit z jakéhokoliv důvodu nedokázali.

To potvrzuje i ředitel pražské policie brigádní generál Petr Matějček: „Ročně vyšetřují pražské útvary přibližně 130 případů znásilnění. Uvědomujeme si, že jde o evidované případy, nikoli reálný obrázek mravnostní trestné činnosti. Případů je bohužel mnohem více a námi řešené trestné činy jsou jen špičkou ledovce.“ Generál Václav Kučera, ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, dodává:  „Právě proto došlo k dohodě mezi Krajským ředitelstvím policie Středočeského kraje, Krajským ředitelstvím policie hl. města Prahy a organizací proFem s cílem revolučně umožnit obětem domácího a sexuálního násilí oznamovat trestné činy policii „na dálku“ z příjemného zázemí organizace na pražském Břevnově.“ 

v proFem dobře víme, že trestní řízení je pro osoby zasažené trestným činem velmi náročné. To pak platí o to více v případě invazivních, traumatizujících trestných činů, jako je sexuální nebo domácí násilí. Opakované výslechy, oživování vzpomínek na traumatickou událost, délka trvání procesu a jeho komplikovanost vnímají oběti jako zatěžující a stresující.

Dálkový způsob komunikace s orgány činnými v trestním řízení má potenciál tento psychický nápor zmírňovat. Může tak přispět ke snižování rizika vzniku sekundární újmy v trestním řízení nebo k zajištění hladšího průběhu kontaktu. „Jde o unikátní krok na cestě ke zlepšování péče o oběti a prevenci jejich retraumatizace v často obtížném trestním řízení,“ podotýká vedoucí právních služeb proFem Petra Presserová. Díky spolupráci s proFem a dalšími partnery mohou nyní specialisté po linii mravnostní trestné činnosti díky tomuto projektu přijímat oznámení i cestou POL POINTu. Garantuje se tím minimalizace rizika sekundární viktimizace obětí sexuálního násilí,“ podotýká Matějček.

Tento projekt kvitují i další aktéři, kteří se trestním řízením a jeho digitalizací zabývají. Ředitelka odboru informatiky Ministerstva spravedlnosti Elena Ransdorfová objasňuje, jaký přínos toto uspořádání může konkrétně v praxi znamenat: „Kromě cíle umožnit obětem domácího a sexuálního násilí se zúčastnit soudního jednání prostřednictvím videokonference spatřujeme výhodu v praktičnosti věci samotné. Využívání videokonferencí usnadňuje a hlavně urychluje proces jednání, což je v mnoha ohledech velmi důležité. Jelikož v současné době rozšiřujeme videokonferenční síť v resortu justice, je pravděpodobné, že i tento POL POINT bude do budoucna soudy velmi využíván. Jsme si plně vědomi toho faktu, že videokonference jsou velkým krokem směřujícím k postupné elektronizaci justice, a proto na ně klademe velký důraz a každou aktivitu směřující k jejich využívání velmi podporujeme.“

Jak POL POINT využít?

POLPOINT je dostupný každý všední den v otevírací době PORTu. Adresa je Břevnovská 6, Praha 6. Pokud byste byly*i rády, aby vás celým procesem někdo provedl, zavolejte na naši klientskou linku 608 222 277, kde si můžete domluvit konzultaci anebo asistenci některé z našich právniček anebo sociálních pracovnic.

Více info o tom, jak přesně PORT funguje najdete ve videu Policie ČR: Videoprůvodce POL POINT

gallery