Novinky | Profem

Sdíleli jsme dobrou praxi s organizacemi na Islandu

Eva Michálková

16.10.2023

Sdíleli jsme dobrou praxi s organizacemi na Islandu

Díky grantu Nadace OSF jsme mohli navštívit instituce a organizace pomáhající obětem sexuálního a domácího násilí na Islandu.

Získané inspirace i konkrétní postupy využijeme zejména při poskytování služeb v připravovaném komplexním centru PORT. V několika oblastech jsme ovšem i my mohli sdílet osvědčenou praxi: islandské kolegyně například velmi zaujala naše analýza rozsudků poukazující na znepokojivou praxi řady soudů, které se dopouští zlehčování násilí, obviňování obětí, nebo omlouvání pachatelů.

Studijní cestu do Reykjavíku absolvovalo pět členek týmu proFem na začátku října 2023. Navštívili jsme neziskovou organizaci Stígamot, speciální policejní vyšetřovací jednotku věnující se sexuálně motivovaným trestným činům, nemocniční centrum pro oběti sexuálního násilí a projekt zaměřený na pomoc obětem domácího násilí v téže nemocnici a islandskou univerzitu, konkrétně pracoviště zaměřené na veřejné zdraví, ve kterém jsme hovořili s výzkumnicemi mapující například dopady traumatu v důsledku sexuálního násilí na zdraví

Ze studijní cesty si odnášíme spoustu inspirace, i materiálů pro využití v našich službách, například postupy pro odběr vzorků a důkazů u obětí sexuálního násilí.

Co dalšího nás během pobytu v Reykjavíku zaujalo?

  • Oběť sexuálního násilí, která se obrátí na nemocnici, kterou jsme navštívily, dostane k dispozici psychoterapii zdarma od tzv. „trauma týmu“, tedy specialistů na terapii traumatu. A to do té doby, než se pro ni podaří zajistit dlouhodobou psychoterapii.
  • Díky zefektivnění procesů a důkladné přípravě se daří speciálnímu policejnímu týmu zaměřenému na vyšetřování sexuálně motivované trestné činnosti vyslechnout oběť obvykle během jednoho sezení, které trvá cca 2-4 hodiny.
  • Dětské oběti sexuálního násilí nejdou nikdy k soudu, pouze k jednomu výslechu u policie. U soudu je využita videonahrávka jejich výpovědi.
  • V nemocnici, kterou jsme navštívily, působí tým sociálních pracovnic specificky zaměřených na téma domácího násilí. Školí lékaře a lékařky, jak se ptát pacientek a pacientů, zda nezažívají násilí a pokud někdo takový mezi pacienty je, sociální pracovnice jsou jim k dispozici. Oběti s nimi mohou o své situaci mluvit, sociální pracovnice dále zajišťují kontakty na ostatní služby systému pomoci a předávají informace. Díky tomu se daří nabízet pomocnou ruku těm obětem násilí, které by jinak pravděpodobně zůstaly bez povšimnutí.
  • V nemocnici funguje také krizové centrum pro oběti sexuálního násilí, kde má oběť mimo jiné možnost absolvovat sběr vzorků a důkazů a jejich následné uchování až po dobu jednoho roku, a to bez nutnosti ihned spolupracovat s policií.

Inspiraci a příklady dobré praxe z Islandu budeme dále sdílet i nad rámec naší organizace, například účastnicím a účastníkům Platformy pro pomoc osobám se zkušeností se sexualizovaným násilím.

 

gallery

 

Projekt Islandský systém pomoci obětem sexuálního násilí: sdílení osvědčené praxe je realizován od 15. 8. 2023 do 31. 12. 2023 a je podpořen Nadací OSF, programem Active Citizens Fund, který je podpořen z Fondů EHP a Norska 2014-2021.

ACF_logo.jpg