Publikace | Profem

Sexuální násilí a sexuální obtěžování: reprezentativní výzkum 2021

Eva Michálková

Sexuální násilí a sexuální obtěžování: reprezentativní výzkum 2021

proFem, MindBridge: Zkušenost obyvatel ČR se sexuálním násilím a sexuálním obtěžováním (2021)

Každá druhá žena (starší 18 let) zažila během svého života nějakou formu sexuálního násilí nebo obtěžování. Téměř každá desátá žena (starší 18 let) byla během svého života znásilněna (9,2 %). To je v přepočtu asi 409 tisíc žen. Ukazuje to nový reprezentativní výzkum realizovaný výzkumnou agenturou MindBridge Consulting, a.s. pro organizaci proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, o.p.s.

Hlavní výsledky výzkumu

  • Alespoň jednu z forem sexuálního násilí a/nebo obtěžování, na které jsme se ve výzkumu dotazovali, zažilo 54 % dotazovaných žen.
  • Každá třetí žena přitom zažila během svého života více než jednu formu sexuálního násilí nebo obtěžování.
  • Téměř každá desátá žena byla během svého života znásilněna (9,2 %). To je v přepočtu asi 409 172 žen.1
  • Verbální sexuální obtěžování a osahávání, hlazení, doteky proti vůli oběti jsou nejrozšířenější formy sexuálního obtěžování/násilí. První zažilo 33 % žen, druhé 31 % žen.
  • Zkušenost s obdržením nevyžádaných videí či fotografií se sexualizovaným obsahem má 17% žen, zkušenost s nevyžádaným líbáním nebo líbáním proti své vůli má pak 12 % žen.
  • Muži se nejčastěji setkávají s verbálním sexuálním obtěžováním, osaháváním, hlazením, doteky proti své vůli a obdržením nevyžádaných videí či fotografií se sexualizovaným obsahem. Oproti ženám zažívá sexuální násilí/obtěžování výrazně nižší počet mužů, muži také zažívají v průměru nižší počet forem násilí/obtěžování.

Výzkumná zpráva

Podrobnou výzkumnou zprávu si můžete stáhnout zde.